En arbeidsgruppe nedsatt av Kunnskapsdepartementet har gjennopmgått tilskuddordningen for studentboliger. Gruppen leverte tidligere i år en rapport, og har bedt om tilbakemelding fra mange ulike høringsinstanser, blant annet NTL. Du finner rapporten og svar fra de ulike instansene her. Vårt høringssvar finner du også vedlagt.
07.05.2019
Venstralliansen i Velferdstinget i Oslo og Akershus vil kaste fire av de fem studentrepresentantene i hovedstyret til SiO. Bakgrunnen er blant annet hovedstyrets vedtak om å privatisere drifts- og vedlikeholdstjenestene. I tillegg har hovedstyret også vedtatt et betydelig kutt i andelen av semesteravgiften som tildeles til Velferdstinget. Venstrealliansen mener at Velferdstinget ikke lenger blir lyttet til, og har mistet den innflytelsen de bør ha på SiOs beslutninger.
Universitas skriver om saken her.
NTL Studentsamskipnadene har lenge arbeidet for å skape større debatt rundt privatisering av og kutt i studentvelferden. Vi skriver mer om denne saken her.
28.02.2019
Det ble nylig kjent at SiO selger sin eierandel på 49% i selskapet Toma Servicepartner. Andelen selges til den private tjenesteleverandøren Toma, som allerede hadde den største eierandelen i selskapet. NTL Studentsamskipnadene, NTL Ung og en rekke studentpolitikere har vært svært kritiske til at deler av studentvelferden skilles ut i private selskaper.
- Hele vitsen med SiO er at penger fra studentene skal gå tilbake til mer og bedre studentvelferd, og ikke til private profittjegere, sier Synnøve Bakken, leder i NTL Studentsamskipnadene.
Vi vil bidra til at denne saken skaper større debatt og bevissthet rundt god og bærekraftig studentvelferd i studentsamskipnader, mellom studentpolitikere og på læresteder over hele landet. Forsvar studentvelferden, og la studentene beholde reell innflytelse over hvordan deres midler blir brukt.
NTL skriver om saken her.
Dagsavisen omtaler saken her.
Universitas har skrevet om saken flere ganger, blant annet her.
30.01.2019
Da landsmøtet ble hevet fredag 9. november, hadde NTL blant annet valgt ny ledelse, nytt landsstyre og nytt forbundsstyre. Prinsipp- og handlingsprogram for de neste fire årene var vedtatt, og delegasjonen fra NTL Studentsamskipnadene hadde gjort seg godt bemerket i løpet av landsmøtet.
 |
NTL Studentsamskipnadenes delegasjon til NTLs landsmøte 2018. Foran fra venstre: Tommy Danielsen, Synnøve Bakken og Mette Sjaaeng. Bak fra venstre: Robert Sørensen, Nils Olai Vekamoen Heimark, Heidi Berg, Claudia Lygre, Grete Nervik, Ingunn Tannvik Alstad og Rolf Viddal. Foto: NTL / Comfort Ofori |
Landsmøtet gjenvalgte vår leder Synnøve Bakken som medlem av Forbundsstyret, og nestleder Claudia Lygre ble valgt som vara til Landsstyret.
I løpet av landsmøteuka holdt Synnøve Bakken innlegg mot privatisering av studentvelferden, og for videreføring av ordningen med gratis innboforsikring for NTLs pensjonister. Se Synnøves innlegg her og her.
Landsmøtet vedtok tydelige uttalelser mot privatisering av grunnleggende velferdstjenester, og vedtok med klart flertall å viderføre gratis innboforsikring for pensjonistene.
Flertallet av NTLs medlemmer er fra virksomheter i det statlige tariffområdet. Det er også mange medlemmer i det såkalte overenskomstområdet. Dette er virksomheter som er skilt ut fra statsforvaltningen, har sterk statlig tilknytning eller har statlig finansiering - som for eksempel studentsamskipnadene. Claudia Lygre holdt innlegg om utfordringer i tariffforhandlingene for medlemmer i overenskomstområdet. Se Claudias innlegg her.
NTL Ung og NTLs studentmedlemmer markerte seg sterkt på landsmøtet. Tommy Danielsen inviterte i sitt innlegg NTLs unge medlemmer til økt samarbeid. Se Tommys frieri her.
Mer om valg, vedtak og uttalelser fra landsmøtet finner du her.
11.11.2018
NTL Studentsamskipnadene valgte nytt styre på representantskapsmøtet 11.-12. september 2018.
 |
Deler av det nye styret i NTL Studentsamskipnadene. Fra venstre: leder Synnøve Bakken, nestleder Claudia Lygre, sekretær Grete Nervik, studieleder Heidi Berg, styremedlem Robert Sørensen og 1. vara Mette Sjaaeng. Foto: Nina Hanssen / LO Media |
Her kan du lese mer om det nye styret, samt leder Synnøve Bakkens tanker om oppgaver og utfordringer i tida framover: Hele artikkelen i NTL-magasinet
31.10.2018
1-5 av 6 |
Siste 1