NTL Forsvar sto på for medlemmene
Av og til opplever medlemmene våre at arbeidsgiver ønsker å si dem opp. Dette er krevende prosesser, både for den det gjelder og for de tillitsvalgte som følger opp. I NTL gir vi slike saker høyeste prioritet, og vi gir medlemmene tett oppfølging gjennom hele prosessen.
Den viktigste medlemsfordelen du har som NTL-medlem, er at du ikke står alene. Våre tillitsvalgte er godt skolerte, erfarne og kjenner regelverket. De gjør alt de kan for å finne løsninger og hindre at medlemmer mister jobben unødig. Det er de to nylige sakene i Forsvaret tydelige eksempler på.
Les også: Medlemsfordeler i NTL
To NTL-medlemmer fikk medhold i klagesak
I løpet av kort tid har NTL Forsvar behandlet to saker fra samme driftsenhet, der medlemmer med lang ansiennitet mottok oppsigelse. I forkant hadde det vært lange personalprosesser, og oppsigelsene ble til slutt sendt til det sivile ansettelsesrådet i Forsvaret for avgjørelse.
NTL argumenterte hele veien for at det ikke fantes grunnlag for oppsigelse, og at det fantes bedre løsninger lokalt. Likevel valgte arbeidsgiver å sende sakene videre. Da både det lokale og det sentrale ansettelsesrådet opprettholdt oppsigelsene, ga ikke NTL opp, og klagde inn sakene til Forsvarsdepartementet.
Departementet har nå vurdert sakene på nytt. Klagen ble tatt til følge, og de to medlemmene – to kvinner med lang ansiennitet – får jobben sin tilbake!
Dette er en viktig seier både for medlemmene og for fellesskapet i NTL Forsvar.
Tillitsvalgtes rolle i krevende personalsaker
NTL vil gratulere medlemmene som nå får beholde jobben sin, og rette en stor takk til de tillitsvalgte som har stått i disse sakene.
– Dette har vært en lang og tøff tid for medlemmene, som har stått i en vanskelig og presset situasjon. Disse damene har opplevd en livskrise som de mest sannsynligvis ikke hadde klart å stå i på egen hånd, uten støtten fra hovedtillitsvalgt og forbundskontoret. Det er enda mer gledelig at vi vant sakene når jeg vet hvor tøft det har vært for dem og når vi ser gleden deres over å ha blitt trodd, sier forbundssekretær Lene Hagen.
De tillitsvalgte i NTL legger ned et betydelig arbeid i personalsaker, ofte over lang tid og under krevende forhold. De bruker kompetansen og erfaringen sin til å sikre at medlemmene får rettferdig behandling. Dette er en av de sterkeste medlemsfordelene du har som del av NTL.
Les mer om NTLs kurs og skoleringstilbud
Arbeidsgivere må styrke kompetansen i personalsaker
Sakene viser også at det er behov for større bevissthet og kompetanse hos lokale arbeidsgivere i Forsvaret.
NTL Forsvar mener det er et stort paradoks at arbeidsgiver bruker store ressurser på ubegrunnede oppsigelsessaker i en tid hvor forsvaret skal vokse.
Forsvaret må se nærmere på egen praksis og vurdere om både ledere og HR-rådgivere har tilstrekkelig kompetanse i håndteringen av personalsaker. For å være en attraktiv arbeidsplass må Forsvaret kunne ivareta sine ansatte på en god og profesjonell måte.
Slik kan NTL hjelpe deg i oppsigelse og personalsak
Som NTL-medlem får du støtte og juridisk hjelp i personalsaker, omorganisering og ved oppsigelse.
Du får tillitsvalgte med erfaring, juridisk støtte fra forbundet sentralt og et sterkt fellesskap i ryggen.
Den kanskje beste medlemsfordelen du har, er kompetente tillitsvalgte som står sammen med deg når det virkelig gjelder. Meld deg inn i NTL i dag.